تبلیغات
فصلی تازه - اسم من «گل شاه‏پسند» است!
اطلاعیه ها
اسم من «گل شاه‏پسند» است!
تاریخ ایجاد مطلب : سه شنبه 26 بهمن 1389.:نویسنده: رضا


 

دمكرده گلهای من درد كمر و سردرد را تسكین می‏دهد. اگر از دردهای عصبی رنج می‏برید، از من سود برید. با سنگ كلیه دشمنم و آن را به آسانی دفع می‏كنم. علاج قطعی درد معده هستم. برگ من ضد تشنج و تب‏بر است. درد گلو ورم مخاط دهان را نیز فرو می‏نشانم. نوع زینتی من كه در اكثر شهرهای ایران پرورش داده می‏شود، شاه‏پسند نامیده می‏شود.

متجاوز از صد گونه هستم كه بیشتر آنها در آمریكا به عمل می‏آیند. نوع دارویی من از قدیم در ایران، خصوصا سواحل دریای مازندران، حاشیه جنگاهای شمال، بین رشت، تا چالوس، بندر گز، آستارا، لاهیجان و نواحی البرز و اطراف تهران و همچنین در جنوب ایران، پرسپولیس، ملایر، اراك، تفرش، آشتیان، نهاوند، ازنا و شهبازان می‏روید. گیاه من پایا است، یعنی ریشه آن همیشه در زمین می‏ماند و سال بعد سبز می‏شود، ساقه‏های من چهار گوش و زاویه‏دار است، ارتفاع آن سی تا هشتاد سانتی‏متر است. جام گل من قیفی است و غالبا به صورت مجتمع خوشه‏ای می‏باشد. میوه من به اندازه نخود بوده، و تا رسیدن در جام گل باقی می‏ماند. زنبور عسل به نوش من علاقه زیاد دارد. این روزها به نوع دارویی من كه خودرو می‏باشد كلمه وحشی اضافه كرده‏اند ولی در قدیم به دانه‏های آن یوشنگ و گاومشنگ می‏گفتند. عربی آن رعی الحمام است و در مصر به آن ساق الحمام می‏گویند. حمام به معنی كبوتر است و می‏گویند كه كبوتر به دانه‏های من علاقه زیادی دارد، صاحب كتاب «تحفه» شاه‏پسند وحشی را «نار قیصر» می‏داند و با مشخصاتی كه در كتب قدیم «به نار قیصر» نسبت داده‏اند مطابق بوده، و خواص طبی آنها كاملا یكی می‏باشد. قسمت مورد مورد استفاده نوع وحشی من برگ و همه اندامهای آن است و طعم آن كمی گس و تلخ بوده، و معطر می‏باشد. به علت داشتن تانن كمی قابض بوده، مقوی، ضد تشنج و تب‏بر است. عصاره آبی آن اثر قاطع در روی دردهای عصبی دارد. غرغره جوشانده آن برای درد گلو و ورم مخاط دهان تجویز می‏شود، به صورت كمپرس برای معالجه اولسرهای و ضرب‏خوردگیها و بریدگیها توصیه شده است. برگهای مرا در سركه بجوشانید و بعد در محلهای دردناك ضماد نمایید، دمكرده 30 تا 40 گرم برگ مرا به مقدار سه فنجان در روز صبح، عصر و شب می‏توان نوشید. به خانمها و دخترهای جوانی كه مبتلا به چاقی موضعی هستند، و چربی در عضلات آنها مخصوصا در ران و باسن آنها جمع شده است، (سلولیت) توصیه كنید كه روزی سه فنجان از دمكرده آن برگ من بنوشند. از دمكرده گلهای من نیز می‏توان استفاده كرد و برای این كار باید غنچه‏های ناشكفته آن را در تیرماه چید دمكرده آن درد كمر و سردرد را تسكین می‏دهد و برای كبد و درد آن مفید است، زایمان را آسان و سنگ كلیه را از بین می‏برد. برای برنشیت، اسهال، درد معده، میگرن، دردهای عصبی، درد سینه و رماتیسم می‏توان آن را تجویز كرد.
رجل‏الحمامه
بعضی از مترجمین ساق الحمام و رجل‏الحمام را كه هر دو به معنی پای كبوتر است، با هم یكی دانسته و رجل‏الحمام را شاه‏پسند دانسته‏اند، در صورتی كه این اشتباه است، و رجل‏الحمامه گیاه دیگری است كه فارسی آن «هوچوبه» و «ابوخلساست» كه خود را به موقع در كتاب زبان خوراكیها معرفی خواهد نمود.
شاه‏پسند معطر
فارسی من «به لیموست» به من شاه‏پسند معطر هم می‏گویند. عربی من لویزه می‏باشد، مرا به علت زیبایی و عطر خوشی كه دارم، در ایران پرورش داده‏اند. اگر روی برگهای من دست بكشید، بوی دلپذیری شبیه به اسانس لیمو از آن متصاعد می‏شود، و به همین جهت از برگ من عطری می‏گیرند كه شباهت زیادی به اسانس لیمو داشته، و در تجارت به اسانس لوژیه معروف است. برگ و سرشاخه‏های گیاه من در حالت تازه عطر بیشتری دارند، طمع برگهای من تند و كمی تلخ است. برگ و سرشاخه‏های درختچه من مقوی معده، ضد تشنج و درمان دردهای عصبی است. تب را پایین می‏آورد، و مقوی قلب است. برای رفع سوء هاضمه، نفخ معده، تپش قلب، سردردهای یكطرفه، سرگیجه و رفع خستگی به امراض فوق و همچنین كسانی كه در گوش خود احساس سر و صدا مبهم می‏نمایند سودمند می‏باشد، و بهتر است این دمكرده را همراه با غذا میل نمایند.
لیمو دارو
در چمنزارها و ماسه‏زارهای جنوب و شمال ایران نوعی به لیمو به عمل می‏آید كه در بندر پهلوی و دشتهای مرطوب گیلان فراوان است و به آن لیمو دارو می‏گویند. ولی داروسازان سنتی ایران گیاه دیگری را كه فارسی آن وشیگ و معرب آن وشیج است لیمو دارو دانسته‏اند كه هر دو از یك خانواده می‏باشند. با این فرق كه لیمو دارو در ماسه‏های كنار دریا و وشیگ از میان سنگهای مناطق مرطوب بیرون می‏آید. چوب وشیگ فوق العاده سخت است، و با آن سرنیزه و پیكان می‏سازند. برگ آن شبیه برگ گشنیز بوده و بوی عطر لیمو می‏دهد، لیمو دارو نیز گیاهی علفی است و خزنده می‏باشد، و گلهایی صورتی دارد. خوردن نیم مثقال كوبیده بیخ آنها با تخم مرغ نیمرو شده، جهت كوبیدگی اعضا و رفع آثار ضربه مفید است و پماد آن نیز به همین منظور نافع می‏باشد. نشستن در جوشانده آن جهت سیلان رحم و نواصیر مفید است. دمكرده ده تا بیست گرم برگ آن در یك لیتر، نوشابه‏ای مطبوع بوده، و خواص به لیمو را دارد. به هضم غذا كمك می‏كند، محرك معده بوده و دردهای عصبی را تسكین می‏دهد، و به این منظور بهتر آن است كه همیشه آن را مانند چای دمكرده و همراه یا بعد از غذا نوشید تا خستگیهای روحی را برطرف نماید.
تیمر
در بلوچستان به من تیمر، در بنادر جنوب ایران و سواحل دریای عمان به من حرا، و در بعضی از نقاط جنوب ایران تول می‏گویند. عربی من شورا و قرام است. من درختچه‏ای هستم از خانواده شاه‏پسند كه در هند و آفریقای مركزی، عربستان و جنوب ایران به عمل می‏آیم. برگ درخت من بیضی كامل است كه سطح فوقانی آن سبز و سطح زیرین آن سفید است، و میوه من هم بیضی شكل می‏باشد.
قسمت مورد استفاده من پوست درخت من است كه دارای هفده درصد تانن، یازده درصد مواد نشاسته‏ای، كمی چربی و یك ماده صمغی است، بعلاوه دارای كمی مواد قندی و یك ماده رنگی است كه در برابر قلیائیات قرمز و در برابر تریشها رسوب می‏كند. و نیز دارای چندین عامل دارویی هستم كه میكرب جذام را از بین می‏برند. از پوست درخت من یك ماده رنگس به نام «لاپاكول» به دست می‏آید. خوردن مقدار كمی از پوست درخت من، ادرار را زیاد می‏كند. با این حسن كه هیچگونه ضرری به قلب نمی‏رساند، از پوست درخت من نباید زیاد خورد، زیرا تولید قی و سرگیجه می‏نماید، من بهترین داروی ضد جذام هستم و چنانچه بیماری تازه بوده، و مزمن نشده باشد، آن را درمان می‏نمایم. در داروسازی جدید نیز اثر پوست درخت من در كشتن باسیل هانس (جذام) ثابت شده است.


موضوع: گیاهان دارویی , 
برچسب: خواص دارویی گل شاه پسند ,  اسم من «گل شاه‏پسند» است! ,  معرفی گل شاه پسند , 
نظرات ()